Dieta bezglutenowa jest niezbędna dla osób z celiakią, ale często nawet ci, którzy jej nie potrzebują, decydują się na wyeliminowanie glutenu ze swojej diety. Sprawdźmy, czy jedzenie bezglutenowe naprawdę jest mądrą decyzją.
Często słyszymy o korzyściach płynących z jedzenia bezglutenowego, a coraz więcej osób decyduje się na to, nie mając realnej potrzeby zdrowotnej. Bardzo często ludzie myślą, że łatwiej schudną eliminując gluten lub mają błędne przekonanie, że gluten jest szkodliwy a priori. kliknij i zobacz
Gluten jest kompleksem białkowym występującym w wielu zbożach, takich jak pszenica, jęczmień czy orkisz i jest cząsteczką odpowiedzialną za to, że produkty wytwarzane z tych mąk dają dobre rezultaty w zakresie elastyczności ciasta, a tym samym jakości organoleptycznej produktu końcowego.
Dieta bezglutenowa: dla kogo jest odpowiednia
Są osoby, które koniecznie muszą stosować dietę bezglutenową. Są to osoby chore na celiakię, czyli schorzenie, którego przyczyna nie jest jeszcze do końca poznana. Osoby te nie są w stanie prawidłowo trawić glutenu, przy czym pewne białkowe części glutenu wywołują reakcję autoimmunologiczną, która ostatecznie skutkuje zanikiem kosmków jelitowych, co prowadzi do złego wchłaniania wielu składników odżywczych. Typowe objawy to dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak bóle brzucha, biegunka, wymioty, nudności, ale także bóle głowy, hipowitaminoza, utrata masy ciała i zahamowanie wzrostu u dzieci.
Jedyną chorobą, na którą udowodniono, że dieta bezglutenowa jest lekarstwem, jest celiakia.
Oprócz celiakii, istnieje stan znany jako nieceliakalna wrażliwość na gluten, który jest niekorzystną reakcją na gluten, przy czym, nie będąc celiakią, można doświadczyć objawów podobnych do tych, które wywołuje celiakia. Prawdopodobnie stan ten ma również podłoże immunologiczne, ale trwają badania mające na celu ustalenie, czy stan ten jest rzeczywisty, czy jest jedynie wyrazem innych stanów patologicznych. W takich przypadkach zwykle zalecana jest dieta bezglutenowa, ale tylko przez krótki okres.
Ponieważ nieodpowiednio strawiony gluten powoduje reakcję zapalną, uważa się, że dieta bezglutenowa, ponownie przez krótki okres, może złagodzić objawy niektórych stanów zapalnych, takich jak fibromialgia, ale jak dotąd nie ma odpowiednich badań naukowych, które mogłyby to potwierdzić. Czy jedząc bezglutenowo można schudnąć?
Czy jedząc bezglutenowo można schudnąć?
Wiele osób, mimo że nie ma celiakii, decyduje się na podjęcie diety bezglutenowej w celu schudnięcia, w przekonaniu, że taki sposób odżywiania pomaga im schudnąć. Wyeliminowanie glutenu z diety samo w sobie nie sprawia, że się chudnie, ale czasem działa na odchudzanie, ponieważ w procesie eliminacji glutenu eliminuje się wiele pokarmów, które są szczególnie wysokokaloryczne, a zwłaszcza wysokocukrowe. W rzeczywistości, jeśli ktoś podejmuje naturalną dietę bezglutenową, to znaczy bez uciekania się do żywności opracowanej specjalnie dla celiaków, eliminuje duże źródło węglowodanów, takich jak makaron, chleb, pizza, słodkie wypieki i wiele słodyczy, wszystkie pokarmy, które spożywane w dużych ilościach powodują przyrost masy ciała, wzdęcia i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Uważaj jednak: efekt odtłuszczania możesz mieć na krótko, bo na dłuższą metę nawet przesadzanie z bezglutenowymi zbożami doprowadzi do wzrostu wagi.
Dieta bezglutenowa nie jest więc odpowiedzią na potrzebę schudnięcia, dlatego jedynym rozwiązaniem pozostaje umiar żywieniowy i zdrowy, dynamiczny tryb życia.
Dieta bezglutenowa – czy jest dobra dla każdego? Oto plusy i minusy
Sprawdźmy teraz, czy jedzenie bezglutenowe jest dla ciebie złe, czy wręcz przeciwnie – może przynieść korzyści. Przede wszystkim, jak wspomniano, dieta bezglutenowa jest prawdziwą terapią dla osób z celiakią, ale nie jest zalecana dla wszystkich i nie sprzyja długotrwałej utracie wagi. Jeśli osoby, które nie mają nietolerancji glutenu, mimo wszystko zdecydują się na stosowanie diety bezglutenowej, mogą przez krótki czas doświadczać uczucia lekkości, a wynika to, jak już wspomniano, z faktu, że eliminując gluten, eliminuje się w rzeczywistości duże źródło węglowodanów, a w szczególności cukrów prostych.
Długotrwała dieta bezglutenowa może jednak spowodować istotne niedobory żywieniowe, przede wszystkim brak błonnika, który jest niezbędny dla naszego organizmu, a w który bogata jest pszenica i inne zboża, zwłaszcza pełnoziarniste. Mogą również wystąpić niedobory mikroelementów, takich jak witaminy z grupy B i sole mineralne, które mogą prowadzić do poważnych chorób. Ponadto stosowanie diety bezglutenowej przez dłuższy czas może sprzyjać pojawieniu się nietolerancji, ponieważ organizm przyzwyczaja się do metabolizowania pewnych substancji, których następnie nie jest w stanie przetworzyć w przypadku kontaktu z nimi. Cierpi na tym również normalna flora bakteryjna jelit, powodując problemy z dysbiozą, również potencjalną przyczyną nietolerancji.
Poleganie na produktach bezglutenowych również nie musi oznaczać polegania na zdrowych produktach. Wręcz przeciwnie, żywność ta często zawiera nadmiar tłuszczu i cukru, a także dodatki, które nadają jej zapach i puszystość. Ryzykiem diety bezglutenowej dla osób bez celiakii jest wówczas brak możliwości zdiagnozowania choroby w przypadku jej wystąpienia.
Ogólnie rzecz biorąc, dokonywanie drastycznych wyborów niezależnie nawet w obszarze żywności bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub ekspertem od żywienia nigdy nie jest dobrym pomysłem!
Czy można jeść bezglutenowo i mieć zdrową dietę?
Wiele osób decyduje się na spożywanie żywności bezglutenowej albo z powodu świadomej decyzji, albo dlatego, że dają się ponieść czasami mylącym komunikatom. Zadajemy sobie zatem pytanie, czy możliwe jest stosowanie diety bezglutenowej przy jednoczesnym zdrowym odżywianiu. Przede wszystkim, poza powodami, które kierują nas do tego wyboru, musimy mieć świadomość, że jedzenie bezglutenowe jest wyczerpujące, zwłaszcza że nasza kultura żywieniowa opiera się na pszenicy i zbożach zawierających gluten.
Co więcej, ze zdrowotnego punktu widzenia, myślenie o jedzeniu bezglutenowym, gdy nie ma takiej realnej potrzeby, polegając na produktach pakowanych, wcale nie byłoby zdrowe. Możliwe jest zatem zdrowe odżywianie się bezglutenowe, jeśli wybieramy pokarmy, które ze swej natury nie zawierają glutenu, czyli zboża takie jak ryż, kukurydza, komosa ryżowa, gryka, amarantus, teff. Zboża te nadal dostarczają nam wszystkich składników odżywczych i mikroelementów ze zbóż zawierających gluten.
1 komentarz
+Reklama+
Zamawiając porcelanę w sklepie internetowym, warto skonsultować się z opisem produktu porcelana Lubiana. Szczegółowe informacje dotyczące materiałów, wymiarów i właściwości użytkowych mogą wpłynąć na ostateczny wybór.