Budownictwo, Przemysł

Czym jest i do jakich celów się stosuje stężony alkohol

0

Nasze przepisy regulują bardzo rygorystycznie dystrybucję i sprzedaż wszelakiego alkoholu, zwłaszcza tego o większym procencie. Jego transporty są ściśle monitorowane, a od wszystkich wyprodukowanych butelek do zapłacenia będzie spora akcyza. Rzecz jasna mowa tu jest o alkoholu przeznaczonym do celów spożywczych, który generuje duży procent całościowego budżetu. Jednak alkohol jest też związkiem, jaki ma praktyczne zastosowanie w wielu innych obszarach. Płacenie w takich przypadkach akcyzy byłoby bardzo kosztownym wyjściem, z tego też powodów do zastosowań innych niż spożywcze stosuje się alkohol etylowy skażony. Zawiera on niewielką domieszkę specjalnych związków, jakie nie zmieniają jego użytkowych własności, a sprawiają że nie będzie się on nadawał do tego, żeby go pić.

Oczywiście z uwagi na bezpieczeństwo te substancje nie są groźne dla ludzi, bo mimo wszystko coś takiego i tak kusić będzie wielbicieli czegoś mocniejszego. Lecz po wypiciu dają sporo nieprzyjemnych objawów, co w miarę skutecznie jednak odstrasza. Proces skażania alkoholu odbywa się również według określonych przepisów i pod nadzorem służb podatkowych. Dzięki temu zrobiony w ten sposób skażony alkohol jest albo w całości albo częściowo zwolniony z opłacania akcyzy na terenie całej Unii Europejskiej. Przeważnie do skażania wykorzystuje się aceton, eter, alkohol izopropylowy, wybór konkretnej substancji będzie uzależniony od tego, do jakich celów ma być użyty produkt końcowy. A zastosowanie alkoholu skażonego jest dość szerokie. Korzysta z niego przede wszystkim przemysł drukarski, budowlany i elektroniczny, gdzie używane są powszechnie różnego rodzaju rozpuszczalniki.

Dodanie takiego alkoholu do płynów do mycia szyb czy artykułów gospodarstwa domowego znacznie poprawia ich parametry i skuteczność, szczególnie jeżeli chodzi o pozbycie się tłuszczu. Kosmetyczna branża wykorzystuje skażony alkohol do produkowania perfum czy odświeżaczy powietrza, a motoryzacyjna w różnego rodzaju płynach do spryskiwaczy, jakie wytrzymują niskie temperatury.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Suplementy – co trzeba wiedzieć przy ich wyborze

Previous article

Czy warto dawać swoim zwierzakom suszony mniszek

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply