ARTYKUŁ SPONSOROWANYZdrowie, Medycyna

Dlaczego wykrywanie metali jest tak ważne przy produkcji żywności

0

{Podczas produkowania jedzenia niezbędne jest zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest miedzy innymi to, aby nic niechcianego nie zostało zapakowane. I nie chodzi tu jedynie o zanieczyszczenie jakimiś substancjami, lecz również o elementy metalowe, które również znaleźć się mogą w żywności. Oczywiście nikt specjalnie nie będzie ich tam umieszczał, ale starczy że odłamie się jakiś fragment śruby czy obudowy, żeby pojawiły się problemy.

Z takich też powodów przy produkcji

Producenci produktów żywnościowych spełniać muszą bardzo rygorystyczne normy jeśli chodzi o jakość wyrobów. Niezwykle ważne jest oczywiście wykorzystywanie składników najlepszej jakości a także dbanie o higienę i czystość na każdym etapie. Ale jest dodatkowo jedna rzecz, o której przeciętna osoba raczej nie ma pojęcia, to znaczy detekcja metali. Okazuje się, przy liniach produkcyjnych ten problem występuje dość często. Odłupane elementy obudowy, pourywane części czy odkręcone śruby to coś, co w jedzeniu absolutnie nie może się znaleźć.

Z tego też powodu producenci żywności wykorzystują najróżniejsze urządzenia magnetyczne, mające za zadanie wyłapanie wszystkich, najmniejszych nawet metalowych drobinek. Takie urządzenia składają się przeważnie z bardzo mocnych neodymowych magnesów, które są obecnie najsilniejszymi na rynku. Dzięki temu skutecznie wychwytują one praktycznie wszystko, co tylko posiada właściwości magnetyczne i znalazło się w produkowanej żywności.

Pamiętać jednak należy, że separacja metali takim sposobem nie pozwoli na wyłapanie niebezpiecznych przedmiotów z jakiś innych metali, przykładowo aluminium albo miedzi. W takiej sytuacji trzeba stosować inne metody, aby również dopilnować, aby nic nie przedostało się do jedzenia. Jedną ze stosowanych technik jest separacja metali przy użyciu urządzeni używających promieniowanie rentgena. Takie detektory charakteryzują się dużą skutecznością przy działaniu, i sprawdzają się doskonale w dużej ilości zastosowań. Co jest ważne, przed odpowiednią konstrukcję ich działania nie zakłócają elementy metalowe, z których zrobiony jest taśmociąg czy też sam sprzęt.

W przypadku detektorów metali duże znaczenie ma, jak sobie radzą z drobinami o niewielkich rozmiarach. Przy modelach używających magnesów neodymowych będzie możliwość wychwytywania drobin, mających wielkość nawet kilkudziesięciu µm. Rentgenowskie urządzenia także się cechują wysoką precyzją działania, a dodatkowym ich plusem jest szeroki zakres wykrywanych metali.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dentysta dla dziecka – dokąd udać się na wizytę?

Previous article

W jakich przemysłowych zastosowaniach używane są gumowe wyroby

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply