Jak czyścić klimatyzator? Czyszczenie klimatyzatora w domu – krok po kroku

Jak czyścić klimatyzator

Dlaczego powinno się czyścić klimatyzację w domu?

Klimatyzacja jest urządzeniem, które pracuje przez cały czas w tle i praktycznie nie wymaga naszej uwagi. Jedyną czynnością o jaką powinniśmy szczególnie zadbać jest jej regularne czyszczenie. Czyszczenie klimatyzatora nie jest trudne i nie powinno sprawić problemów nawet największemu technicznemu laikowi.

Podczas chłodzenia powietrza powstaje sporo wilgoci, która wędruje po całym mieszkaniu czy nawet budynku. Jednocześnie rozwijają się w niej mikroorganizmy, które nie zawsze są przyjazne człowiekowi. Aby zapobiec chorobom należy zadbać o oczyszczenie klimatyzatora.

Każdy klimatyzator posiada odpowiedni filtr, który zatrzymuje większość szkodliwych substancji na jego powierzchni. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że częściowo przedostają się do wnętrza pomieszczenia. Czyszczenie klimatyzatora powinno wejść w nawyk i stać się regularnym procesem serwisowania tego urządzenia.

Jak często czyścić klimatyzator domowy?

Najważniejszym zabiegiem, który należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu jest solidne przetarcie klimatyzatora z kurzu. Choćby ze względów estetycznych, ale również zmniejsza to ilość rozprowadzanego kurzu po pomieszczeniu.

Filtr jest element o który trzeba zadbać najbardziej. Musi być czyszczony co najmniej co 3 miesiące, ale zaleca się comiesięczne czyszczenie filtra klimatyzatora. Głównie zależy to od stopnia zanieczyszczenia powietrza oraz częstotliwości eksploatacji urządzenia. Gruntowne czyszczenie oprócz tych standardowych powinno odbywać się raz do roku.

Do czyszczenia klimatyzatora i filtra wystarczy delikatny środek czyszczący wraz z kilkoma kroplami płynu bakteriobójczego. Do czyszczenia nie nadają się jedynie filtry zatrzymujące bardzo małe cząsteczki, których nie da się skutecznie umyć i należy go je wymienić.

Czyszczenie klimatyzacji krok po kroku

Krok 1. Zdjęcie obudowy klimatyzatora i oczyszczenie wnętrza Po zdjęciu przedniej obudowy klimatyzatory zyskujemy dostęp do filtrów mechanicznych. Po ich wyjęciu należy oczyścić go odkurzaczem lub/i ciepłą wodą. Wszelkie większa zabrudzenia można oczyścić za pomocą delikatnym środkiem myjącym wraz z miękką szczotką. Przed ponownym założeniem trzeba go solidnie wysuszyć.

Krok 2. Czyszczenie parownicą lub myjką Pozostałe części klimatyzatora można oczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej lub parownicy (można ich również użyć do czyszczenia filtrów). Do czyszczenia nie należy używać środków chemicznych.

Krok 3. Środki przeciwgrzybicze Następnym krokiem jest pełna dezynfekcja za pomocą środków przeciwgrzybiczych, które oczyszczą i zabezpieczą urządzenie przed rozwijaniem się grzybów i innych mikroorganizmów.

Krok 4. Oczyszczenie obudowy i lameli Ostatnim krokiem jest wyczyszczenie obudowy klimatyzatora oraz lamele wylotu powietrza.

Pozostałe prace serwisowe

Przy oczyszczaniu klimatyzacji warto sprawdzić jej stan techniczny i zlecić ewentualne prace naprawcze, które przywrócą klimatyzatorowi pełna funkcjonalność. Co należy zrobić przy okazji oczyszczania? • Skraplacz musi zostać sprawdzony pod kątem zabrudzeń oraz ewentualnych uszkodzeń; • Sprawdzenie przepływu medium chłodzonego oraz temperatury w parowniku; • Sprawdzenie szczelności urządzenia oraz samej instalacji z czynnikiem chłodniczym i jego ciśnienia; • Sprawdzenie łożysk, kierunku obrotów wentylatorów oraz oleju w sprężarkach; • Sprawdzenie drożności oraz szczelności układu odprowadzania skroplin oraz oczyszczenie tacy ociekowej