Jak inwestować w ETF-y na GPW?

Wielu inwestorów, zwłaszcza początkujących ma uzasadnione obawy, co do tego, że nie poradzi sobie w całym bogactwie dostępnych instrumentów finansowych. To właśnie im najbardziej powinny spodobać się ETF-y. Dlaczego? Czym się charakteryzują?

ETF – krótka charakterystyka

ETF to skrót od Exchange Traded Fund, co oznacza rodzaj fundusz inwestycyjnego, który notowany jest na giełdzie. Jego najważniejszym zadaniem jest idealne odwzorowanie zmian danego indeksu giełdowego. Co bardzo ważne i co świadczy o tym, że ETF jest taj chętnie wybierany, to fakt, że jest on w stanie śledzić ruch nie tylko indeksów giełdowych, jak ETF na WIG20, ale również surowców czy koszyka takich aktywów, jak obligacje. Co również warte zwrócenia uwagi – ETF-y w obrocie giełdowym są obecne w Europie już od dość dawna, od 1999 roku, w naszym kraju zaś nastąpiło to dopiero w 2010 roku.

Jakie indeksy są dostępne?

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie mamy dostęp do ETF-ów, które oddają zachowanie się czterech indeksów akcji. To WIG20TR skupiający indeks 20 największych firm na GPW, mWIG40TR – indeks 40 średnich firm na GPW, S&P500 – ogromny indeks giełdy w Nowym Jorku, w skład którego wchodzi 500 największych firm amerykańskich. Poza tym dostępny jest też najważniejszy niemiecki indeks akcji – DAX (30 największych firm na giełdzie we Frankfurcie). 

ETF na giełdzie – jak to działa?

Żeby zrozumieć zasadę działania, posłużmy się przykładem. Zakładając, że ETF na WIG20TR ma wartość 1/10 indeksu i osiągnął poziom 2000 punktów – to oznacza, że jest wart 200 zł. I teraz – jeśli wspomniany indeks pójdzie w górę do poziomu 2200, to ETF zyska na wartości i będzie kosztował 220 zł. Ale jak stanie się odwrotnie i pójdzie on w dół, to stracimy. To niezwykle ważne, by zdawać sobie z tego sprawę, mając na uwadze, że tak jak szybko można tu zyskać, tak równie prędko można stracić. 

Niemniej, jeśli chcemy inwestować, warto spróbować swoich sił, korzystając z tego instrumentu finansowego. Tym bardziej że ETF ma niskie koszty zarządzania, co sprawia, że może stać się realnym sposobem na to, by pomnażać oszczędności. Opłaty w skali roku wynoszą od 0,1% do 0,5% i są wielokrotnie niższe niż w przypadku klasycznych funduszy inwestycyjnych. Nie jesteśmy też zobligowani do tego, by płacić za utworzenie jednostki funduszu, gdyż wystarczy samodzielnie kupować ETF-y na giełdzie. Ryzyko inwestycji jest też mniejsze, niż gdybyśmy inwestowali w pojedynczą spółkę. 

ETF w pigułce

Zamiast podsumowania, przygotowaliśmy zestaw najważniejszych informacji o ETF-ach. Część z nich została przedstawiona w tekście powyżej. ETF to tak zwana inwestycja płynna, co oznacza, że w każdej chwili można dokonać transakcji kupna oraz sprzedaży. Mimo że ma wiele zalet, to podobnie jak każda inna inwestycja giełdowa, może przynieść straty. ETF jest dla każdego, dla inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Koszty zarządzania są niskie, co zachęca kolejne osoby do zainwestowania w ten instrument finansowy. Nie ma przeszkód, by inwestować w indeksy zagranicznych giełd. A dzięki temu, że są one notowanie jak akcje, handel nimi ma miejsce podczas każdej sesji giełdowej.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić