Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji – 4 skuteczne sposoby

Jak ochłodzić mieszkanie bez kllimatyzacji - 4 skuteczne sposoby

Ochłodzenie mieszkania latem przy wysokich temperatura to absolutna podstaw i niemal każdy będzie chciał do tego dążyć. Jednak nie każdy posiada profesjonalną klimatyzację w domu i trzeba korzystać z domowych sposobów na ochłodzenie mieszkania.

W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka łatwych sposobów na ochłodzenie wnętrza każdego mieszkania i domu.

4 domowe sposoby na ochłodzenie mieszkania:

  1. Biała zasłona na oknach w mieszkaniu Biała tkanina powieszona na oknach może znacznie zmniejszyć temperaturę wewnątrz domu czy mieszkania. Najlepiej dobrać tkaninę, która będzie bawełniana, dosyć gruba i nieprzezroczysta. Lepszy efekt może dać powieszenie zasłon po zewnętrznej stronie okna, gdyż cała temperatura i gorące powietrze będzie zatrzymane przed dostaniem się do wnętrza mieszkania.
  2. Proste wietrzenie sposobem na wychłodzenie mieszkania Aby ochłodzić mieszkania należy otworzyć przeciwległe okna i stworzyć „przeciąg”, który zapewni cyrkulacje powietrza i będzie skutecznie ochładzał mieszkanie. Należy jednak uważać aby okna nie trzaskały, gdyż grozi to ich rozbiciem . Najlepiej chłodzić mieszkanie w nocy, gdyż wtedy powietrze jest znacznie chłodniejsze i pozwala to na chwilę ulgi po gorącym dniu. Jednak jeżeli musimy wietrzyć w ciągu dnia, to najlepiej otwierać okna od stron, które nie są nasłonecznione. Dodatkowo można też spróbować otworzyć drzwi wejściowe do domu, ale wtedy trzeba mieć na uwadze, żeby nikt nie wszedł do wnętrza domu przez naszą nieuwagę.
  3. Rolety i zasłony wewnątrz mieszkania Zasłonienie szyb roletami może się okazać skutecznym sposobem na ograniczenie nagrzewania pomieszczeń w domu i mieszkaniu. Rolety wysokiej jakości powinny być wykonane z dwuwarstwowej tkaniny, która nie przepuszcza promieni słonecznych i zmniejsza nagrzewanie się wnętrza. Jednowarstwowe rolety mogą nie przepuszczać promieni słonecznych, ale na pewno za to przepuszczają ciepło do wnętrza mieszkania.
  4. Folia okienna przeciwsłoneczna Folia przeciwsłoneczna jest często stosowanym sposobem na ograniczenie nagrzewania się pomieszczeń i skutecznie wpływa na ochłodzenie wnętrza. Taką folię można zamontować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz okien. W przypadku folii zewnętrznych możemy liczyć na odbijają więcej promieni słonecznych i skuteczniej ochładzają mieszkanie niż folia wewnętrzna. Cena obu rodzajów folii również się różni. Folia przeciwsłoneczna posiada cienką warstwę metaliczną na całej swojej powierzchni, która odbija promienie podczerwone a po drugiej stronie warstwę klejącą. Folie różnią się stopniem przezroczystości i zazwyczaj im większy tym folia jest droższa. Nowoczesne modele folii ochronnej są wykonane z wykorzystaniem nanotechnologii i wielu warstw, dzięki temu tak skuteczna przy zmniejszaniu temperatury wewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo, folia na oknie jest niemal niewidoczna i nie niszczy estetyki wnętrza mieszkania a swoje funkcje spełnia w 100% i zdecydowanie warto się w nią wyposażyć.