Jak zacząć bezpiecznie niezwykłą przygodę z nurkowaniem

Świat pod wodą jest fascynujący i piękny, a od kilkudziesięciu lat dostępny prawie dla każdego. Postęp technologiczny sprawił, że aktualnie każdy kto będzie odpowiednio zdrowy może zrobić sobie kurs i zacząć nurkować. Jak się okazuje droga do tego żeby oglądać samodzielnie wraki czy rafy koralowe nie będzie wcale taka trudna, warto więc się dowiedzieć jak ona wygląda. Aby rozpocząć rekreacyjne nurkowanie przede wszystkim trzeba być w odpowiednim stanie zdrowia. Z uwagi na ciśnienia panujące na głębokości niezwykle ważne są płuca i zatoki, jakiekolwiek ich schorzenia wykluczają schodzenie pod wodę. Mało polecane jest też scubowanie jeżeli ktoś ma padaczkę, nadciśnienie czy jakieś kłopoty z układem krążenia.

Jest zalecane aby przed zaczęciem szkolenia dokładnie się zbadać u odpowiedniego lekarza, od jakiego otrzyma się zgodę na tę aktywność. Koniecznym etapem przygotowań do samodzielnego zanurzania się jest specjalistyczny kurs, złożony z teoretycznej i praktycznej części. W czasie tego kursu przyszły scuba poznaje szereg zagadnień teoretycznych, oraz odbywa swoje pierwsze szkoleniowe nurkowania. Są one realizowane w asyście instruktora, uczącego odpowiedniego zachowania pod powierzchnią i radzenia sobie z awaryjnymi sytuacjami.

Po pozytywnym zakończeniu szkolenia dostaje się certyfikat, z którym w zależności od federacji można nurkować na głębokość maksymalnie dwudziestu metrów. Jeśli ktoś chciałby rozwijać się nieco bardziej, to zrobić sobie może kolejne kursy, jakie poszerzą jego wiedzę i umożliwią schodzenie na większą głębokość. Tak naprawdę chcąc wchodzić na wyższe poziomy zaawansowania posiadać należy niezbędne doświadczenie, najlepiej udokumentowane przez jakiś innych nurków.

Kursy na wyższych stopniach też będą dużo bardziej wymagające niż na początku, gdyż na dużej głębokości każda pomyłka może się tragicznie skończyć. A ci nurkowie, którzy mają pedagogiczne umiejętności, pokusić się mogą o zrobienie instruktorskich uprawnień. Wtedy będą mogli sami przeprowadzać szkolenia, prezentując podwodne życie kolejnym pokoleniom nurków.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić