Jaką klimatyzację wybrać do swojego domu?

Jaką klimatyzację wybrać do swojego domu?

Cześć!

Coraz cieplejsze lata, większa zamożność Polaków, a także gigantyczne okna w nowych mieszkaniach sprawiają, że klimatyzacja powoli staje się standardem. Kiedyś dobro luksusowe, zarezerwowane dla najbogatszych, dziś jest w zasięgu dla każdego.

Stając przed wyborem klimatyzatora należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi punktami, które wpływają nie tylko na jego moc, ale także wyposażenie, a sumarycznie na jego cenę.

Punkt 1:

Powierzchnia klimatyzowanego pomieszczenia. Jeżeli salon jest otwarty, to do tej powierzchni musimy doliczyć powierzchnię korytarza. Dodatkowo, jeżeli w skład salonu wchodzi aneks kuchenny, jego powierzchnię także musimy dodać. Zbyt słabe urządzenie, w momentach największego obciążenia cieplnego, będzie działać na 100% i generować większy hałas niż jednostka nieco przewymiarowana lub dobrana w punkt. Różnice w cenie między najbardziej popularnymi mocami czyli 2,5kW i 3,5kW nie są duże, więc w przypadku pomieszczenia na ‘styk’ lepiej wziąć większą jednostkę.

Standardowo zyski ciepła określa się wskaźnikowo, czyli 100W/m2 (choć nie zawsze!)

Punkt 2:

Kierunek świata na który skierowane są okna klimatyzowanego pomieszczenia . Największe zyski ciepła pochodzą od nasłonecznienia z kierunku południowego. Jeżeli okna są skierowane tylko na południe to możemy być pewni, że zyski ciepła będą większe niż standardowe 100W/m2. Kierunek wschodni charakteryzuje się największymi zyskami ciepła w godzinach porannych, natomiast kierunek zachodni w godzinach popołudniowych. Ten drugi jest znacznie bardziej uciążliwy z uwagi na to, że powietrze zdążyło się już przez pół dnia solidnie nagrzać. Najmniejsze zyski będą przy oknach północnych, gdzie konieczność klimatyzacji stoi pod znakiem zapytania.

Punkt 3:

Lokalizacja urządzenia. Klimatyzatora nie zamontujemy wszędzie, każdy produkt ma pewne wytyczne co do minimalnych odstępów od podłogi, sufitu i ścian okalających. Ważna jest także długość instalacji i odległość w pionie od jednostki wewnętrznej do zewnętrznej. Im te wartości będą większe, tym cena za montaż jest wyższa. Wraz z odległością spada także wydajność urządzenia, ponieważ zimny czynnik pokonując drogę z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej nieco się ogrzeje.

Punkt 4:

Producent urządzenia. Producentów klimatyzacji jest bardzo dużo, szczególnie tych z Azji, którzy skutecznie opanowali rynek. Największe doświadczenie mają Japończycy, którzy od około 100lat zajmują się produkcją klimatyzatorów do domów. Producenci z Chin czy Korei Południowej, próbują odrobić lekcje i nadrobić lata doświadczenia kolegów z kraju kwitnącej wiśni. Rynek klimatyzacji porównać można z rynkiem producentów samochodów. Są tu takie marki jak Daikin, Mitsubishi Electric, Fujitsu, Toshiba – czyli tak zwana górna półka, LG, Samsung – czyli średnia półka, Gree, Haier, Midea, MDV – niższa półka. Oczywiście producentów jest więcej, ale wymieniłem tylko tych najpopularniejszych.

Czynników wyboru jest wiele, a zagłębiając się w szczegóły poszczególnych jednostek, można spędzić wiele godzin na analizach i dalej nie wiedzieć jakiego wyboru dokonać. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, warto skontaktować się z nami. Chętnie doradzimy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Pozdrawiam,

J.