Biznes, Firma

Jakie obowiązki mają posiadacze nieruchomości jeśli chodzi o świadectwa energetyczne

0

Wizja zmian klimatycznych i kurczące się zasoby energetycznych surowców zmuszają do zmian w wielu obszarach życia. Najistotniejsze są plany związane z dziedzinami, jakie pochłaniają największe zasoby energii. Takim sektorem jest na pewno budownictwo i związane z nim użytkowanie budynków. To, z jakiego materiału został zbudowany dany obiekt, ma duży wpływ na zużycie energii potrzebnej do jego chłodzenia albo ogrzewania, a także do oświetlenia i wentylowania pomieszczeń.

Oczywiste jest również, że duże pomieszczenia potrzebują jej znacznie więcej. Jeżeli dołożyć do tego oszczędności na materiałach i termoizolacji, dość prosto wpaść w pułapkę nieekonomicznej budowy. W następnych latach użytkownicy będą mieli do płacenia znacznie wyższe rachunki niż płaciliby, gdyby budynek był oszczędny energetycznie.

O zapotrzebowaniu na energię niezbędną do zapewnienia wystarczającej temperatury w budynku będzie mówić jego energetyczna klasa. Parametr ten znajduje się w świadectwie energetycznym. Certyfikat to dokument obowiązkowy dla każdego budynku oddanego do użytku po 2009 roku. W 2023 roku ten zakres rozszerzono o wszystkie starsze nieruchomości przeznaczone do sprzedaży albo wynajmu. A co za tym idzie wielu zarządców musi zadbać o to, żeby takie certyfikaty uzyskać. Kupujący albo najemca powinni otrzymać je podczas podpisywania umowy. Co istotne, jest to obowiązek, więc nie da się odmówić przekazania tego dokumentu. Za jego brak grożą surowe kary.

A przecież po wpisaniu w internecie hasła Świadectwo energetyczne Białystok widać, że koszt zrobienia certyfikatu to zaledwie kilkaset złotych. Osoby wpisane na listę certyfikowanych audytorów poinformują o tym, jakie dokumenty związane z budynkiem należy przygotować. Proces przygotowania świadectwa trwa maksymalnie parę dni. Za to certyfikat jest ważny aż 10 lat. A zatem, nawet jeśli obecnie takie świadectwo nie jest konieczne, warto zadbać o jego uzyskanie. Przecież w ciągu kolejnych dziesięciu lat sytuacja może ulec zmianie i zapadnie decyzja o sprzedaży nieruchomości.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czemu układy hydrauliczne cały czas się cieszą popularnością

Previous article

Jak obecnie wyglądają ceny za zrobienie świadectwa energetycznego

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply