Każdy z nas lubi siedząc w ogrodzie, czy na łące patrzeć na kolorowe, delikatne motyle, unoszące się nad kwiatami, roślinami. Obecność motyli świadczy o czystości danego terenu, o ekologicznych uprawach – tam gdzie stosowana jest chemia, nie uświadczymy tych pięknych owadów.
Na terenach Polski, w różnych regionach występuje około 150 odmian motyli dziennych, a aby ich mieć jak najwięcej w swoim ogrodzie wystarczy zastosować niezwykle łatwe zabiegi. Motyle żywią się nektarem kwiatów, musimy w takim razie tak dopasować rośliny, żeby motyle najzwyczajniej w świecie miały co jeść. Motyli krzew to roślina ukochana przez motyle, jej zapach i znacząca ilość nektaru zwabia motyle z odległych kierunków.
Pierwiosnki, prymulki, to rośliny, jakie jako pierwsze zakwitają na wiosnę, a motyle niezwykle chętnie korzystają z ich nektaru – w przeciwieństwie do szkodników rodzaju likwidacja pluskwy. Aksamitki, goździki, astry, bez, maciejka też wabią tych pięknych gości. Ze względu na fakt, że wiele owadów, w tym motyle, rozmnażają się na roślinach, a ich larwy żywią się nimi – w tym stadium rozwoju stają się szkodnikami. Najlepszym sposobem jest wydzielenie części ‘dzikiego ogrodu’, w którym nie tylko motyle, niemniej jednak i inne owady odnajdą miejsce dla własnego potomstwa. Pospolite mlecze, koniczyna, pokrzywa są idealne w tym celu. Nie wystarczy tylko posadzić kwiatki. Należy o nie zadbać. Kiedy z chmur nie pada deszcze. Gospodarz musi zająć się ręcznym polewaniem. Prowadzenie ogrodu nie jest sprawą prostą.
Warto jest wcześniej zasięgnąć informacji, które ułatwią nam zagospodarowanie powierzchni. Każde drzewko oraz kwiatek ma swoje zachcianki. Nie wszelkie uwielbiają być polewane obszerną ilością wody. Gleba tu również odgrywa ogromne znaczenie. Bywają sytuacje, kiedy powinniśmy zamówić ziemie, która zapewni naszej idealnej roślinności prawidłowy rozwój i przetrwanie.