Inne

Na czym polega metoda lutowania twardego

0

Metale łączyć ze sobą można na różne sposoby. W wielu przypadkach najkorzystniej używać będzie śrub albo nitów, dużą popularnością się też cieszy spawanie. Ono zapewnia dużą wytrzymałość połączeń, lecz będzie wymagało zastosowania specjalistycznych urządzeń, a oprócz tego mocno ingeruje w strukturę materiałów. W niejednej sytuacji także się korzysta z lutowania, a w zasadzie z dwóch jego rodzajów. Rodzaj pierwszy to lutowanie miękkie, przede wszystkim używane do produkcji różnego rodzaju elektronicznych elementów. Wszystkie części, typu rezystory, kondensatory czy układy cyfrowe, mocowane są na płytkach przy pomocy stopu cyny z miedzią albo ołowiem. Obecnie z uwagi na konieczność dużej dokładności zajmują się tym zaawansowane maszyny, ale fachowców z ręcznymi lutownicami także można jeszcze spotkać.

W tej metodzie temperatura podczas pracy nie będzie przekraczała czterystu stopni, ponieważ tyle maksymalnie potrzebują luty do tego, aby uzyskać płynną postać. Z miękkiego lutowania niekiedy korzysta się także przy rozmaitych wodnych i grzewczych instalacjach, lecz jedynie wtedy gdy temperatura medium w środku nie będzie przekraczała stu dziesięciu stopni. Kolejną techniką lutowania, trochę mniej znaną i popularną, jest lutowanie twarde. Jeśli chodzi o nie robocza temperatura pracy będzie większa niż 450 stopniu, z tego też powodu stosuje się zupełnie inne rodzaje lutów, takie jak na przykład srebrne, fosforowe lub miedziane.

Inny jest także używany sprzęt, między innymi się wykorzystuje lampy lutownicze, lutownice indukcyjne i palniki zasilane gazami. Za pomocą twardego lutowania łączyć można wiele różnych rodzajów metali. Dobrze się do tego nadaje miedź, brąz, mosiądz i stal, lecz również różne szlachetne metale. Metoda ta daje wytrzymałe i mocne spoiwa, mające dużą odporność na wysoką temperaturę i rozciąganie. Dlatego też często w ten sposób robi się różnego rodzaju instalacje, jakie potem są solidne i wytrzymałe. Przy takim lutowaniu mogą się tworzyć szkodliwe substancje, z tego też powodu bardzo ważne jest żeby ewentualne prace wykonywać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jakimi sposobami pozbyć się można lakieru na paznokciach

Previous article

Jakie plusy ma podawanie swoim zwierzętom mniszka lekarskiego

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Inne