Kredyt dla zadłużonych to rezultat, które pozwala na spłatę egzystujących obowiązków pieniężnych i poprawę zdolności kredytowej osoby z zadłużeniem. Oferowane są przez poniektóre banki oraz instytucje finansowe, jakie podejmują się ryzyka udzielenia kredytu osobom z już istniejącymi zobowiązaniami – kredyty dla zadłużonych.
Otrzymanie kredytu dla zadłużonych jest niemniej jednak trudniejsze niż w przypadku sztampowych kredytów, ponieważ jednostka ubiegająca się o taki kredyt musi spełnić szereg wymagań i zabezpieczeń. Wymagana jest zazwyczaj dobra zdolność kredytowa, porządne źródło dochodów, a też zabezpieczenie zadłużenia np. w postaci hipoteki na nieruchomości. W przypadku braku zabezpieczeń, banki z reguły oferują kredyt dla zadłużonych w postaci kredytu Konsolidacyjnego, który zezwala na spłatę wszystkich istniejących zobowiązań finansowych. Wymaga to jednak niezwykle słusznej zdolności kredytowej i stabilnego źródła dochodów, co wielokrotnie utrudnia uzyskanie takiego kredytu.
Niektóre banki oraz instytucje finansowe proponują również kredyty pozabankowe dla zadłużonych, które są bardziej dostępne niż tradycyjne kredyty. Jednakże, tego rodzaju kredyty znamionują się zwykle wyższym oprocentowaniem i krótszym okresem spłaty. Jeżeli zdecydujemy się na kredyt dla zadłużonych, nadzwyczaj istotne jest, żeby wnikliwie zapoznać się z umową oraz wymogami kredytowania. Przed podpisaniem umowy należy szczegółowo przeliczyć swoje możliwości finansowe oraz upewnić się, czy jesteśmy w stanie spłacić kredyt w wyznaczonym terminie.
W przeciwnym wypadku, niewłaściwe korzystanie z kredytu może prowadzić do jeszcze pokaźniejszych problemów finansowych oraz jeszcze większych długów. Warto również skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą nam w dokładnym oszacowaniu kosztów oraz wyborze najlepszego rozwiązania dla prowadzonej przez nas sytuacji finansowej. Doradcy kredytowi lub eksperci od zarządzania wierzytelnością mogą pomóc nam w uzyskaniu najważniejszego kredytu dla zadłużonych i w poprawie naszej klarownej sytuacji pieniężnej.