Rekuperacja – co to jest i jak działa?

Rekuperacja - co to jest i jak działa

Rekuperacja – co to jest?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła opierająca się na ruchu powietrza, który wytwarzany jest przez maszynę. Ta maszyna nazywana jest rekuperatorem. Wielu decyduje się na zastosowanie rekuperacji, gdyż tradycyjna wentylacja działa na zasadzie zasysania powietrza wytwarzanym przez kominy. Ta metoda ma jednak spore wady a między innymi wychładzanie domu oraz pozostawianie wilgoci w pomieszczeniach. Zastosowanie rekuperatora pozwala na kontrolowanie zarówno powietrza nawiewanego jak i wywiewanego. Dzięki temu możemy odzyskiwać ciepło z już nagrzanego i brudnego powietrza.

W skrócie, system rekuperacji pozwala usuwać zużyte powietrze z wnętrza domu i zastąpić go czystym z jednoczesnym odzyskaniem części zgromadzonego w nim ciepła.

Jak działa rekuperacja? Po zainstalowaniu rekuperatora w domu i jego uruchomieniu wyciąga on powietrza z dwóch kierunków jednocześnie. Z jednej strony zaciąga czyste i zimne powietrze z zewnątrz budynku przez kanały wentylacyjne, a z drugiej strony wyciąga brudne, ciepłe i wilgotne powietrza z wnętrza budynku przez anemostaty (kratki na suficie i ścianach) i prowadzi kanałami wentylacyjnymi do rekuperatora.
Oba strumienie powietrza spotykają się w wymienniku ciepła rekuperatora. Strumienie nie mieszają się ze sobą i przechodzą osobnymi kanałami. W wymienniku ciepła pozostawiane jest ciepło z powietrza wyciąganego z wnętrza budynku i tym sposobem ogrzewa zimne powietrze zaciągane z zewnątrz. Rekuperacja doskonale ogrzewa powietrza nawiewane z zewnątrz budynku i jednocześnie oczyszcza powietrze wewnątrz budynku z zanieczyszczeń oraz alergenów. Powietrze dostarczane z zewnątrz zawsze jest całkowicie oczyszczone i nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, więc nie musicie martwić się o samochodowe spaliny czy o wyziewy z komina sąsiada, gdyż wszystko zostanie oczyszczone w rekuperatorze.

Oszczędności dzięki rekuperacji Zastosowanie rekuperacji w domu to zdecydowana oszczędność, która może sięgać nawet 30% oszczędności energii. Sporo źródeł podaje, że oszczędności sięgają nawet 70% jednak to zdecydowanie zbyt wysokie założenia. Zmniejszenie wydatków o 30% to mimo wszystko bardzo dobry wynik i tylko potwierdza, że oprócz pozytywnych zdrowotnych aspektów rekuperacji, to po prostu warto zamontować rekuperator, gdyż przyczyni się on do zmniejszenia wydatków.

Zalety rekuperacji Rekuperacja to przede wszystkim oszczędność na ogrzewaniu domu, które objawia się na comiesięcznych rachunkach. Dodatkowo zwiększa również komfort mieszkania oraz dba o zdrowie domowników. Poniżej prezentujemy kilka dodatkowych zalet posiadania rekuperatora w domu:

  • Filtrowanie alergenów w rekuperatorze;
  • Brak zanieczyszczeń z zewnątrz;
  • Brak hałasu, który generowany jest przy otwartych oknach;
  • Stałe usuwanie wilgoci z wnętrza pomieszczeń;
  • Usuwanie nieprzyjemnych zapachów;
  • Dodatkowa opcja szybkiej wentylacji w razie potrzeby;
  • Brak owadów we wnętrzu domu, które zazwyczaj wlatują przez otwarte okna.