Rekuperacja Warszawa

Zgodnie z nowymi wytycznymi NF40 WT2021, praktycznie każdy nowy budynek będzie musiał posiadać rekuperację. Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Służy ona wymianie zużytego, brudnego powietrza w domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonej już temperatury. Można tego dokonać poprzez rekuperatory, które oferujemy jako profesjonalna firma, działająca na terenie Warszawy. Jest to idealne rozwiązanie zarówno do obiektów firmowych, jak i do zastosowania prywatnego.

Co to jest rekuperacja (wentylacja mechaniczna) i jak działa?

Zasada działania mechanizmu, jakim jest rekuperacja, wcale nie jest skomplikowana. Jest to układ kanałów nawiewnych i wywiewnych, których sercem jest rekuperator. Wciąga on powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie – zimne i czyste z zewnątrz budynku oraz ciepłe, ale brudne i zużyte z wewnątrz przez anemostaty. Te dwa strumienie spotykają się w wymienniku, ale nigdy się nie mieszają! Dochodzi za to do wymiany ciepła i czasem także wilgoci. Następnie za pomocą wentylacji o zróżnicowanej średnicy świeże powietrze rozprowadzane jest po całym domu, a brudne wyciągane na zewnątrz. Cały proces jest praktycznie bezgłośny i wymaga minimalnego zużycia energii.

Rekuperatory i wentylacja

Odpowiednio zamontowane rekuperatory sprawiają, że proces wentylacji mechanicznej jest skuteczny, a przy tym ekonomiczny. Jakie są zalety rekuperacji? Przede wszystkim:

  • duża oszczędność – odzyskiwanie do 95% energii, co przekłada się na znacznie mniejsze rachunki za ogrzewanie;
  • stały dostęp do świeżego i odpowiednio natlenionego powietrza, wolnego od zanieczyszczeń typu kurz, alergeny, czy pyły;
  • dodatkowa opcja stosowania specjalnych filtrów eliminujących bakterie i wirusy;
  • optymalna wilgotność i temperatura powietrza w całym domu.

Stosując tego typu rozwiązania, zapewniasz sobie doskonałe samopoczucie i dbasz o zdrowie swoje i całej rodziny. Niezależnie od pory roku możesz cieszyć się świeżym powietrzem bez konieczności otwierania okien, co ogranicza dostawanie się do środka hałasów, czy owadów z zewnątrz.

Jest to system, który w szczególności sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Nowoczesne instalacje umożliwiają także sterowanie za pomocą aplikacji w telefonie, dając pożądany komfort w użytkowaniu.

Montaż wentylacji

Decydując się na montaż rekuperacji, warto zwrócić się w tym celu do profesjonalistów, gdyż w dużej mierze od nich zależy sprawność działania całego systemu. Przed przystąpieniem do pracy należy właściwie przygotować projekt techniczny, który powinien uwzględnić szereg parametrów, jak ilość nawiewanego powietrza, średnicę rur czy model nawiewnika. Systemy wentylacyjne zbudowane w sposób nieoptymalny dla danego pomieszczenia mogą prowadzić do konieczności ich wymiany, a nawet całkowitej przeróbki, co generuje dodatkowe koszty i niepotrzebny stres.

Serwis wentylacji

Sama instalacja to jednak nie wszystko – istotny jest także serwis wentylacji. Trzeba o nim pomyśleć już na etapie projektowania, żeby rozmieścić skrzynki rozdzielcze w taki sposób, aby był do nich odpowiedni dostęp. Chociaż rekuperator nie posiada wielu elementów ruchomych, które mogą ulec zniszczeniu, warto przynajmniej raz w roku wykonać jego czyszczenie. Jest to ważne, ponieważ w momencie zapchania się kanałów, praca wentylatorów jest utrudniona, co może skutkować mniejszym wypływem powietrza z nawiewników, a to z kolei prowadzi do gorszego samopoczucia mieszkańców domu, a także zwiększonych rachunków za prąd. Dlatego warto postawić na firmę, która oferuje sprawdzone rozwiązania i zapewnia fachową obsługę na najwyższym poziomie.

Systemy wentylacyjne

Stawiając na JTLS Technika, masz pewność, że rekuperacja w Twoim domu będzie sprawna i efektywna przez długie lata. Jako firma z Warszawy oferujemy fachową obsługę – zarówno jeśli chodzi o montaż, jak i serwis. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu, a z pewnością pomożemy i doradzimy.